We hebben veel simulatiegames gespeeld tijdens Gamescom. Je ziet daar vrijwel elk jaar een nieuwe versie van Bus Simulator of Construction Simulator. Police Simulator was echter nieuw voor ons.
In Police Simulator, de naam zegt het al een beetje, stap je in het leven van de politie. Dit gaat van parkeerbonnen uitdelen op straat tot aan het overmeesteren van een man die vuurwapengevaarlijk is. Tijdens de presentatie kregen we een aantal herkenbare situaties te zien. In de game startten we als een soort wijkagent die controleerde of alle regels wel werden nageleefd. Zo werd er een auto weggesleept die fout geparkeerd stond en konden we iemand bekeuren die geen parkeerticket had gekocht. Het leek erop alsof de game onvoorspelbaar is in de situaties die kunnen ontstaan. De ontwikkelaars leken soms ook verrast te zijn door gebeurtenissen die plaatsvonden.

Police Simulator speelt zich af in een fictieve stad met vooral Amerikaanse invloeden. Dit merkten we ook aan de verkeersregels, waarbij er veel stopborden waren of auto’s bij een rood stoplicht gewoon rechtsaf sloegen. We kregen geen duidelijk antwoord op de vraag of een Europese versie ook meer rekening zou houden met de regels hier. Zo vonden we een arrestatie waarbij iemand een vuurwapen droeg ook wat ‘overdreven Amerikaans’. Op andere punten zagen we wel meer herkenbaarheid, bijvoorbeeld bij een achtervolging of het afhandelen van een proces-verbaal.

Het was leuk om te zien dat een gebeurtenis vaak gekoppeld was aan het tijdstip, het weer of het specifieke gebied waar je rondliep. Zo vond een overval vaker ’s avonds plaats en een diefstal juist op een drukke openbare plek. Aan het einde van iedere dag keerde je terug naar het kantoor om verslagen te maken en de dag af te sluiten. Het was een beetje onduidelijk of er nog mogelijkheden waren om bijvoorbeeld te promoveren naar een hogere functie binnen het korps. We verwachten echter wel dat de ontwikkelaars hier gebruik van zullen maken.
De uitgebreide presentatie smaakte voor ons naar meer. We zijn erg benieuwd of Police Simulator realistisch genoeg zal zijn. Wellicht zullen politieagenten in Nederland soms hun wenkbrauwen fronsen, maar zullen ze in Amerika niet klagen.