NieuwerwetsTV aan de slag met de Surface RT
Nieuws

NieuwerwetsTV aan de slag met de Surface RT

5 min leestijd

NieuwerwertsTV is onlangs afgereisd naar Amsterdam om alles te weten te komen over de Microsoft Surface RT. Redacteur Remco Kroese heeft deze uitgebreid getest en zijn ervaringen verwoord in een impressie. Daarnaast heeft eindredacteur Tim Damen in een interview met Bas Paumen meer informatie gekregen over de Surface RT.

Interview Bas Paumen

Impressie door Remco Kroese

Opvallend nieuw concept
Inmiddels is één vijfde van alle verkochte computer-soorten een tablet; een goede reden voor Microsoft om zich wat meer te mengen in deze wereld. Hoe onderscheid je jezelf in een markt waar veel aanbod is, maar nog niet iedereen een tablet bezit? Innovatie lijkt de beste manier te zijn. Microsoft speelt hier goed op in met de Surface RT en claimt een volledige werk-PC voor de consument aan te bieden. Zo wordt Office meegeleverd en kunnen consumenten allerlei randapparatuur aansluiten via USB of Bluetooth, iets wat gedeeltelijk ontbreekt bij andere tablets, zoals de iPad van Apple.

Onderscheiden met functies en vorm
Wat gelijk opvalt aan de Surface RT is dat hij wat breder is dan bijvoorbeeld de iPad. De achterkant van de Surface RT is zeer handig vormgegeven. Hier is een klepje uit te klappen waarop de Surface RT kan blijven staan. Helaas moet men wel net de goede hoek te pakken hebben om het beeld goed te kunnen zien en de Surface kan helaas maar in één hoek uitgeklapt worden. De handigheid ligt vooral in een toetsenbord dat je aan het apparaat koppelt. Dit toetsenbord is tot op heden in twee variaties te verkrijgen, namelijk één met touch-toetsen en één met fysieke-toetsen die ingedrukt kunnen worden. Daarnaast is er een usb-poort en een Micro SD-kaart ingang geïntegreerd in de tablet. Dit is natuurlijk zeer handig als je het geheugen van je tablet wilt verdubbelen of films opslaat, die je via de tablet af kan spelen.

Cover en toetsenbord in één
De eerder genoemde toetsenborden zijn natuurlijk handig als je de tablet naast entertainment vaak gebruikt om te typen, zoals op school of werk. De twee soorten toetsenborden, touch en fysiek, zijn in dit geval niet alleen om te typen maar dienen ook als beschermhoes voor de voorkant. De toetsenborden zijn te verwisselen per tablet en andersom, je kan bijvoorbeeld ook een van beide lenen van iemand anders en aan jouw tablet klikken. De magneet tussen het toetsenbord en de tablet is zo sterk dat je hem aan het toetsenbord op kan tillen, mocht dat nodig zijn. Ook is het mede door het klepje achterop de tablet en het toetsenbord  mogelijk om de Surface RT om te toveren in een mini-laptop. Met de functies die de Surface RT met zich mee brengt, is dit logischerwijs de meest voorkomende manier dat consumenten de tablet gaan gebruiken.

Windows 8 RT, mooi maar gelimiteerd
De Surface RT heeft Windows 8 RT als besturingsprogramma. Mensen die bekend zijn met de nieuwe interface van Windows zullen snel gewend zijn aan het gebruik van de tablet met deze besturing. Ben je dat nog niet, dan is dit snel te leren want Windows is erg overzichtelijk geworden en de blokken kunnen naar eigen inzicht worden ingedeeld. Ook zal de tablet, wanneer deze verbonden is met internet, constant nieuws, weer, e-mail en persoonlijke berichten aanvullen. De apps kunnen soms een iets langere laadtijd hebben, maar zullen daarna wel vloeiend lopen op de tablet.  Let wel op dat het besturingsprogramma al veel ruimte in beslag neemt op de Surface RT. Mocht je veel willen opslaan op de tablet is het aan te raden om er één met meer geheugen te kopen. Echter kun je natuurlijk ook altijd de USB-poorten gebruiken om externe opslagapparaten aan te sluiten.

Op de tablet is vooraf een Office-pakket geïnstalleerd. Dit bestaat uit Word, Excel, PowerPoint en OneNote. Zeer handig als je hier al aan gewend bent. Het is wel vreemd dat als je één van deze programma’s opstart, je wordt verplaatst naar een ‘ouderwets’ Windows bureablad. Dit is niet storend maar het past niet bij een moderne tablet.

Het nadeel van de Surface RT zit hem voornamelijk in de beperkte mogelijkheden die Windows 8 RT met zich mee brengt. Zo kunnen consumenten niet aan de slag met alle apps die voor Windows 7 zijn geschreven. Windows 8 RT is namelijk een energiezuinige variant van Windows 8, en mist daarom een aantal functies.

Verschillende versies voor verschillende prijzen
Voor een Surface RT basisversie van 32 gb betaal je in Nederland 486 euro. Wil je er liever een met 64 gb geheugen, dan ben je 586 euro kwijt. De toetsenborden zitten hier niet standaard bij. Het touch-toetsenbord zal 120 euro kosten en het toetsenbord met fysieke toetsen 130 euro. De tablet en toetsenborden zullen ook in combinatie te koop zijn.

Conclusie
Gaat de Surface RT de strijd aan met bekendere tablets als de iPad en is dit ook de bedoeling? Het is goed voor te stellen. Echter is de eerste indruk dat de Surface RT toch wat zakelijker is dan een iPad. De zakelijkheid ligt hem in het vooraf geïnstalleerde Office-pakket en toetsenbord, waardoor er onderweg op gewerkt kan worden. Erg handig is het uitbreidbare geheugen, dit kan minimaal verdubbeld worden. Ook de USB-poort is handig voor verschillende doeleinden. De keuze uit twee verschillende toetsenborden is van de hoeveelheid die je typt afhankelijk. Gebruik je dit veel, is een toetsenbord met fysieke toetsen aan te raden. Dit voelt namelijk net wat lekkerder aan. Het touch-toetsenbord is erg wennen.

De Surface RT is helaas prijzig, met als extra minpunt dat het toetsenbord los aangeschaft dient te worden. Officieel is deze optioneel aan te schaffen maar je wordt er bijna toe gedwongen, omdat de tablet dan handiger te gebruiken is en hij beschermt de voorkant tegen krassen en dergelijke. Daarnaast laat Windows 8 RT wat steekjes vallen in de compatibiliteit met oudere programma’s. Of de Surface RT gaat concurreren op de tabletmarkt of op de laptopmarkt is nog even afwachten, maar een indrukkend concept is het zeker.