Doorgaan naar artikel
Recensie: Dead Space 3
Quentin Beglinger
Quentin Beglinger
Gameredacteur
Profiel

Conclusie

Eerlijk gezegd is dit deel niet zo ijzingwekkend als de vorige twee delen. Spannend is het wel, al is het constant afslaan van eindeloze hordes vijanden soms wat eentonig. De horror is uit dit deel verdwenen, maar de gameplay en de motivatie om het uit te spelen en misschien daarna nog wel een keer is gebleven. Voor de beginnende gamer misschien wat minder toegankelijk, maar voor de fans van de franchise toch wel de moeite waard. Al is het alleen maar om het verhaal van de vorige delen af te sluiten.

Visceral Games heeft in februari 2013 het derde deel uit de Dead Space-reeks uitgebracht. De vorige delen waren angstaanjagend te noemen. Geldt dit ook voor deel drie?

Het Verhaal
De rode draad door de drie Dead Space-spellen is dat er ‘markers’ zijn ontdekt op aarde en in de ruimte. Deze markers zijn een stel grote pilaren die energie uitstralen die de doden weer tot leven wekken en de mensheid verandert in zogeheten necromorphs. Dit zijn een soort zombie-achtige, lelijke wezens waar het haar van de speler bij rechtop gaat staan. In deel één en twee is er al eens afgerekend met deze markers en hun aanhangers. Er zijn namelijk mensen die geloven dat de markers de mensheid zullen bevrijden en willen er zoveel mogelijk te activeren. Isaac Clarke is de hoofdpersoon uit de serie en is door een voorval in deel 1 de plannen om markers te bouwen en te vernietigen te weten gekomen. Hierdoor willen voor- en tegenstanders van de markers hem allemaal uit de weg ruimen.

Deel drie speelt zich een twee jaar na deel twee af en Isaac is ondergedoken, omdat hij niks meer met de markers en alles daar omheen te maken wil hebben. Helaas voor Isaac wordt er al snel “vriendelijk” met een wapen tegen zijn hoofd gevraagd om weer mee te strijden tegen de markers en hun aanhangers.

Gameplay
De game speelt net als de vorige delen heel goed. Er is goed over het bewegen nagedacht en de manier van schieten, al moet de onervaren gamer nog wel even wennen. Wat onmiddellijk opvalt zijn de schrikmomenten. Waar in deel één en twee de speler nagelbijtend voor de tv zit is dat hier niet het geval. De horror is een beetje weg uit DS3, maar de angstaanjagende momenten zijn er genoeg. Op zulke momenten maakt de game gebruik van inmiddels alom bekende quicktime events.

De single player is niet bijzonder moeilijk, op wat drukke gangen en puzzels na, die net wat meer strategie nodig hebben. Bij puzzels moeten de vijanden om de tuin worden geleid of overhoop geknald worden terwijl er ook nog een aantal hendels moeten worden omgehaald. Hierbij komt de co-op om de hoek kijken. Bij co-op kan er op elk moment een andere speler bij komen die Isaac helpt in de single player-levels. Hierdoor kan bijvoorbeeld één iemand de puzzel doen terwijl de andere de vijanden van speler 1 afhoudt. In co-op is het verhaal hetzelfde alleen is de andere speler ook in de cutscenes te zien. Het is niet zo dat deze anders als hersenloze NPC achter Isaac aan loopt. Ook zullen er meerdere missies beschikbaar zijn die wel met zijn tweeën moeten worden opgelost. Helaas is de co-op alleen online beschikbaar en is het niet mogelijk met twee controllers achter één console te zitten.

De game speelt zich af in de ruimte boven en op een besneeuwde planeet die sprekend op Hoth lijkt. Eerst is er een heel gedeelte in het vacuüm ruimte waarin de speler rondzweeft en een aantal uitstapjes kan maken door middel van zijn jetpack. Vervolgens belandt Isaac op een door sneeuwstormen geteisterde planeet waar Necromorphs uit alle hoeken en gaten kunnen komen.

  

Wapens
Net als in eerdere delen maakt de ‘bench’ ook hier weer zijn opwachting. Via deze bench is het niet alleen mogelijk een wapen te upgraden, maar helemaal modificeren naar de smaak van de speler. Zo is het mogelijk een shotgun met elektrische kogels of een plasmaboog inclusief vlammenwerper te maken. Met de goede onderdelen in bezit is “the sky’s the limit”. Het is mogelijk om via co-op blauwdrukken te delen en samen nóg sterker wapentuig te smeden, wellicht te sterk.

Beeld en geluid
Dead Space 3 is gespeeld op een Playstation 3 en ziet er daarop geweldig uit. De graphics zijn soms zo realistisch dat het onthoofden en het gespuit van bloed net iets te echt uit het beeld blijkt te komen. De voice actors doen ook hun best. Al is het verhaal niet heel erg goed uit de verf gekomen zitten de dialogen top in elkaar en zal Isaac vaak genoeg even meedelen wat hij van de huidige situatie vindt.