Een week voor de aanvang van Gamescom 2015 werden wij allemaal prettig verrast met een aankondiging van Mafia III. De trailer die later tijdens de week van Gamescom verscheen bevatte helaas geen gameplaybeelden maar zette wel een goede toon neer. Niet langer lijkt men de stijl van klassieke gangsterfilms als The Godfather te gebruiken, Mafia III doet meer denken aan films als American Gangster. Wij kregen tijdens de Gamescom een speciale gameplaydemo, van ongeveer een half uur, te zien en waren onder de indruk. Waarom, lees je in deze Mafia III preview.
Mafia III speelt zich af in New Orleans 1968 en draait om Lincoln Clay die na de Vietnamoorlog terugkeert in een door racisme verdeeld Amerika. De zwarte maffia is in oorlog met de Italiaanse maffia en heroïne houdt de stad in haar greep. De stad ziet er bijzonder sfeervol uit en leeft in elk opzicht. De straten zijn goed gevuld met niet alleen goede burgers, maar ook prostituees en junkies. Zo nu en dan worden er mensen (onterecht) aangehouden, momenten waarop je als Clay kunt kiezen je ermee te bemoeien of juist de andere kant op te kijken.
In de demo werd getoond hoe Clay informatie verzameld om uiteindelijk een schuilplaats van de Italiaanse maffia te lokaliseren. Clay diende hiervoor iemand te ondervragen op een begraafplaats. Interessant was om te zien hoe subtiel de bewoners van deze stad veranderden naarmate Clay verder van de drukke straat verwijderd raakte. De woorden van de junkies en prostituees worden hier omgezet in daden, New Orleans is duidelijk een stad met meerdere gezichten.
Na een heuze schietpartij eindigde Clay achter het stuur met zijn doelwit naast zich. Met de Italiaanse maffia op de hielen moest Clay doormiddel van roekeloos rijgedrag de informatie uit zijn slachtoffer halen. Ons werd beloofd dat dit niet de enige manier zal zijn om dit soort informatie te weten te komen, een klein voorproefje op de grotere vrijheid waar we later dieper op in zullen gaan. Tijdens de achtervolging vielen een aantal dingen op.
Ten eerste lijkt de soundtrack geweldig te worden, in de trailer kwamen al All Along The Watchtower van Jimi Hendrix en The Animals met The House of the Rising Sun voor en op de autoradio hoorden we onder andere Hold On, I’m Coming van Sam and Dave en de Rolling Stones-klassieker Paint it Black. Ten tweede zag het rijden er erg snel en arcade uit, waarbij een grote binnenspiegel in beeld je continu op de hoogte houdt van de status van je achtervolgers. Na een reeks grote explosies waren de achtervolgers verdwenen en kon Clay zijn weg naar de schuilplaats voortzetten.
Hier eenmaal aangekomen kwam misschien wel de beste verbetering aan Mafia III naar voren, namelijk de vrijheid. Mafia: The City of Lost Heaven en Mafia II waren toch behoorlijk lineair, hetgeen niet uitnodigde om de (sterke) verhaallijnen nogmaals uit te spelen. Nadat Clay werd geweigerd aan de deur vertelden de developers ons dat dit meerdere opties opleverde. Clay kan al schietend door de voordeur gaan, met het risico dat er versterkingen worden opgeroepen, of een van de andere ingangen zoeken en zich een weg naar binnen sluipen. Er werd voor de laatste optie gekozen en we kregen te zien hoe Clay zich met zijn mes, en later vuurwapens, uitleefde op de verschillende beveiligers. De game is duidelijk gewelddadiger dan zijn voorgangers, in vergelijking met de traditionele maffia uit deze spellen is Clay echt een brute straatvechter.
Na het veroveren van de schuilplaats verscheen de keuze om een je luitenanten de verantwoordelijkheid toe te wijzen. De keuze die je hier maakt zal invloed hebben op beloningen die je later in het spel kan gebruiken. De beloningen zijn per schuilplaats verschillend, dus mocht je game meerdere keren willen spelen kan dit telkens op een andere manier. Al met al ziet het ernaar uit dat men heeft geleerd van de fouten van Mafia II, wij kunnen in ieder geval niet wachten op dit derde deel.


