Verslag: Mumford and Sons live op Queen Elizabeth Olympic Park
Nieuws

Verslag: Mumford and Sons live op Queen Elizabeth Olympic Park

4 min leestijd

Londen, 6 juli 2013. Een strakblauwe hemel en bijna tropische temperaturen zijn welkome ingrediënten tijdens de door Mumford & Sons georganiseerde Gentlemen Of The Road Summer Stampede 2013 op het Queen Elizabeth Olympic Park. Ze zijn zelf hoofdact en hebben onder andere Vampire Weekend uitgenodigd voor dit feestelijke festival.

Het is bijna een jaar geleden dat de Olympische Zomerspelen in Londen plaatsvonden. Het Queen Elizabeth Olympic Park wordt omgebouwd tot een groot stadspark en recreatiegebied. Voor het eerst sinds de spelen worden er festivals georganiseerd op het immens grote terrein. Nabij het Velopark (baanwielrennen) op de locatie waar voorheen de Basketball Arena gesitueerd was, staat nu het hoofdpodium waar 65.000 man genieten van zes bands.
[one_half]

[/one_half]
[one_half_last]

[/one_half_last]
De tocht naar het festivalterrein is al indrukwekkend. Vanaf het geheel vernieuwde Stratford-station belandt de bezoeker in het Olympisch dorp. Ook hier voert groen en ruimtelijkheid de boventoon. De grote supermarkt biedt iedereen nog een kans om niet-alcoholische dranken te kopen die tevens mee op het festivalterrein mogen. Het mooie weer zorgt er echter voor dat de bezoekers lekker rustig aan doen en vooral genieten. Het gras wordt bezet, er worden biertjes genuttigd en de stemming zit er voor binnenkomst al goed in. De uiteindelijke wandeling brengt het eerste hoogtepunt: het Olympisch Stadion. In de zon ligt deze er prachtig bij en maakt de wandeling nostalgisch. De organisatie laat de Olympische gedachte terugkomen door vlak na de hoofdingang van het terrein een finish met het bijbehorende trapje neer te zetten. Er loopt een interviewer rond en een jury die je nogmaals aanspoort om de laatste stappen naar een onvergetelijk middag en avond te nemen.
[one_half]

[/one_half]
[one_half_last]

[/one_half_last]
Ondanks dat het festival eenzelfde opzet kent als grote festivals in ons land, zijn er wel degelijk verschillen. De grootste is de beleving van en met het publiek. De optredende artiesten worden als geheel gezien en zijn niet als onderdeel van een hit dat voortgekomen is van een album. Dit kwam duidelijk bij alle acts naar voren. Ben Howard, die het avondprogramma aftrapt, weet in een uur durende show het publiek rust te geven en toch een feest weg te zetten. Toeschouwers genieten zichtbaar van de zon, zwijmelen weg bij zijn muziek en geven Howard de bijval die hij verdiend tijdens zijn optreden. Na het optreden van Ben Howard is het verplicht om opgeladen te zijn. Zodra Vampire Weekend het podium betreedt is het over met de rust en iedereen geeft zich hieraan over. Het maakt niet uit welk nummer de New Yorkse band ten gehore brengt, zij steken iedereen aan met hun ritmische muziek waarbij het goede weer er voor zorgt dat hun Afrikaanse polyritmiek nog beter klinkt. Ezra Koenig en consorten zorgt daarnaast onder andere tijdens ‘Diane Young’ voor prima interacties met het publiek.
[one_half]

[/one_half]
[one_half_last]

[/one_half_last]
De toon voor de hoofdact is na Vampire Weekend gezet. Een kwartier vroeger dan gepland verschijnen Mumford & Sons op het podium. Het publiek heeft er meer dan zin in, mede omdat de band in hun thuisstad Londen speelt. Er wordt uiteindelijk een noemenswaardige set gespeeld. Hoe depressief de teksten in veel gevallen dan ook mogen zijn, sluit dit niet uit dat ook Mumford & Sons zorgen voor een feest. De folk leeft in het Verenigd Koninkrijk. Het publiek is uitzinnig en elke noot wordt luidkeels meegezongen. Bij ‘Awake My Soul’ gunnen 65.000 man de rustige opbouw van het nummer om vervolgens mee te dansen. Het voorlaatste ‘The Cave’ laat het publiek nog een keer genieten van de muziek van Mumford & Sons, waarna (bijna) het volledige programma van de dag het podium opkomt om nog één nummer met z’n allen te spelen: Fleetwood Mac – The Chain. Een mooie afsluiter.

Het uitstekende weer bezorgt het festival een nog positievere sfeer. Desalniettemin zorgt het publiek voor het feest: de toeschouwers gaan op in de muziek en zingen mee. Zij zijn onderdeel van het festival, waardoor er een enorme toegankelijkheid is en het feest met iedereen gevierd wordt. Mocht de kans ontstaan om in Engeland een festival bij te wonen, wordt aangeraden deze kans te pakken. In combinatie met een weekendje weg is dit zijn geld meer dan waard en zorgt het voor een nieuwe beleving in live-optredens zoals wij deze niet kennen in ons landje.
[one_half]

[/one_half]
[one_half_last]

[/one_half_last]