Doorgaan naar artikel
Kruiswoord
Joost Klein Middelink
Joost Klein Middelink
Gameredacteur / Bordspellenredactiemanager / Eventmanager
Profiel

Conclusie

Kruiswoord is een leuk en grappig dobbelspel waarbij je letters moet plaatsen in een raster. Vooruit denken over de woorden is leuk, al heb je weinig invloed op welke letters je krijgt.

Kruiswoord is een dobbelspel voor een tot vier spelers waarbij deze om de beurt de dobbelstenen gooien die letters en kleuren tonen. De kleur bepaalt welke letters je mag opschrijven in je vijf-bij-vijf-blaadje waarbij je uiteindelijk woorden zult, moeten maken om zo de hoogste score te krijgen. Lees hier in onze review of het ons is gelukt leesbare woorden konden maken of beter waren in dobbelen.

Kruiswoord Foto: Joost Klein Middelink

Er zijn vijf kleuren dobbelstenen met allerlei letters. Zo is er een oranje dobbelsteen met alle klinkers en de andere kleuren hebben verschillende medeklinkers. Er is ook een dobbelsteen waarop altijd twee kleuren zichtbaar zijn, deze bepalen welke dobbelstenen tellen en daardoor ook welke letters je mag noteren. Er zijn twee speciale zijden waarbij je zelf een klinker of letter uit het alfabet mag kiezen. Per worp noteer je een van de twee letters op je schrijfblaadje in een vijf-bij-vijf-schema. Aan het einde van het spel moet je zoveel mogelijk leesbare woorden hebben in zowel alle rijen als kolommen. Lukt dat, dan krijg je nog een extra bonus van tien punten. Alle woorden tellen, ook met twee letters zoals “de”, dus dat lijkt gemakkelijk.

Niets is minder waar want het is nog lastiger dan gedacht om de letters logisch in een raster te zetten, buiten de eerste twee letters die geplaatst moeten worden op de plaatsen die bepaald worden door de speler links van je. Klinkers worden meestal logischerwijs in het midden van vijf letters gezet, maar doordat je soms beurten achtereen alleen maar klinkers kan krijgen, moet je deze ook plaatsen. Zo kan je jezelf al flink knel zetten door woorden te hebben die eindigen met een “v”, beginnen met een “u” of middenin een “c” hebben. Je bent dus vrijwel volledig afhankelijk van de dobbelstenen.

Kruiswoord Foto: Joost Klein Middelink

Naast de standaard versie kan je ook een ‘gevorderde’ variant op de achterkant spelen. Echt gevorderd is dat niet, maar het speelt vooral iets anders. De middelste rij en kolom leveren dubbele punten op en je mag eenmaal per spel een letter naar keuze invullen in plaats van de gerolde letters. Het is leuk deze versie te doen nadat je het eerste potje op de gewone manier hebt gedaan, maar heel veel anders speelt het uiteindelijk niet. Wij hebben beide versies vaker gespeeld en de gevorderde variant voelt als de echte versie van het spel, mede doordat je zelf nog invloed hebt op welke letter je inzet al is dat maar eenmaal per spel.

Daarnaast is het uiteindelijk een flinke dosis geluk dat bepaalt welke letters je kan opschrijven. Zo hebben wij zes rondes achter elkaar geen klinker gekregen, waardoor ons veld volstond met allerlei lastige letters zoals de c, b, v, s, w of m op plekken die woorden maken nog wel eens lastig zouden kunnen maken. Zodoende is het soms vooral de beleving van collectieve frustratie als er elke keer slechte of moeilijke letters, of juist alleen maar klinkers, gedobbeld worden.

Kruiswoord is uiteindelijk een leuk en grappig dobbelspel waarbij je goed moet nadenken waar je gerolde letters neerzet, zeker als je vooruit plant qua woorden. Toch heb je erg weinig invloed op welke letters er komen en kan het soms frusterend zijn als je constant dezelfde letters krijgt. We zien dit spel met enige regelmaat op tafel verschijnen voor korte potjes, maar het zal zelden een hele spelavond gespeeld worden.

Kruiswoord Foto: Joost Klein Middelink