review
Janken

Conclusie
Janken is soms wat oppervlakkig, doordat je weinig invloed hebt op welke kaarten je kan spelen. De eerste helft van het spel is vaak weinig spectaculair, maar de spanning stijgt flink in de laatste momenten, alleen is het dan vaak willekeur wie er wint.Janken is het nieuwe kaartspel van 999 Games. Zoals de naam doet denken, draait het om het zuur maken van het leven van je tegenstanders. Lees hier in onze review hoe dat bevalt en of we nog vrienden over hebben.

Het spel voor twee tot zes spelers draait om het wegspelen van al je kaarten. Er is bij een ronde geen winnaar, maar slechts een verliezer: degene die overblijft met alle kaarten. Elke speler heeft drie gesloten kaarten en drie open kaarten voor zich liggen, maar voordat je deze mag spelen, moet je eerst je hele hand leegmaken. In een ronde wordt er een kaart neergelegd en de speler erna moet een gelijk of hoger getal neerleggen. Kan een speler dat niet, dan moet die speler de hele stapel in de hand nemen, waardoor het nog langer duurt voor hij of zij de kaarten op de tafel kan spelen.
Er zijn gelukkig ook actiekaarten waarmee je dit kan voorkomen, of het anderen juist lastiger kan maken. Zo kan je een kaart leggen waarmee je de stapel volledig weghaalt, zodat niemand meer in de problemen kan komen en je met een nieuwe stapel begint, maar er zijn ook actiekaarten waarmee je de richting van spelen aanpast, de volgorde van gelijk of hoger naar gelijk of lager verandert en meer. Hiermee hou je het spel constant spannend, want de actiekaarten zorgen ervoor dat iemand die eerst veilig was, misschien opeens zestien kaarten moet pakken, of juist vice versa.

Het grote nadeel van Janken is dat je weinig invloed hebt op de kaarten die je speelt of kan spelen. Doordat je slechts een handjevol kaarten in je hand krijgt en alles wat op tafel ligt niet gespeeld kan worden zal je, zeker na een paar rondjes, toch een stapel kaarten moeten pakken. Jij kan daarna veel gemakkelijker kaartjes leggen, je hebt immers heel veel kaarten in je hand, terwijl zij nu meer risico lopen kaarten te pakken. Zodoende is het wel veel wachten op welke kaart je van de trekstapel pakt en kan je niet zoveel uitvoeren tot je misschien een reddende actiekaart trekt. Zeker als je eenmaal bij de gesloten kaarten komt, heb je helemaal geen invloed en is het slechts willekeur of je uit bent en de ronde niet verliest of dat je toch een enorme stapel kaarten krijgt.
Janken is doordat je weinig invloed hebt op wat je speelt, vooral spannend in de laatste paar rondes, terwijl het daarvoor wat oppervlakkig is. Het is vooral afwachten welke kaarten er getrokken worden, kaartjes pakken en de kaarten die op tafel liggen spelen en tegen het einde is het niets anders dan hopen dat je de goede kaarten gesloten voor je hebt liggen. Dit zorgt wel voor een oplopende spanning, maar het is niet iets waar je zelf nog enige invloed op hebt helaas. Het spel is hierdoor vooral eventjes grappig en verder weinig uitnodigend.
