Doorgaan naar artikel
Frantics
Joost Klein Middelink
Joost Klein Middelink
Gameredacteur / Bordspellenredactiemanager / Eventmanager
Profiel

Conclusie

Frantics is een interessante variant van een zeer bekend kaartspel met leuke manieren om chaos te veroorzaken. Verder is er eigenlijk helaas geen diepgang.

Een van de bekendste kaartspellen is Uno, een spel met kleuren waarbij je moet proberen je hand leeg te spelen. Frantics van White Goblin Games probeert deze klassieke combinatie te versterken door allerlei opties toe te voegen waarmee je je tegenstanders dwars kunt zitten. Lees hieronder meer van onze review over dit kaartspel voor twee tot acht spelers.

Frantics Foto: Joost Klein Middelink

In Frantics zitten een heleboel kaarten met een Romeins cijfer van een tot en met negen en een kleur, zoals rood, blauw of geel. Ook zijn er zwarte kaarten met getallen, maar die vallen niet onder een kleur. Je kunt kaarten alleen spelen op hetzelfde getal of dezelfde kleur. Zwarte kaarten kunnen alleen op een overeenkomend getal gelegd worden. Daarnaast zijn er ook enkele actiekaarten die je te allen tijde kunt inzetten door hun regenboogkleur. Rondes eindigen wanneer de trekstapel leeg is of als de hand van een speler leeg is. Het doel is om zo min mogelijk punten te hebben. Zodra een speler tot een bepaald aantal punten komt (afhankelijk van het aantal spelers) na een ronde, dan wint die het spel.

De actiekaarten beïnvloeden het spel door bijvoorbeeld kaarten weg te geven aan andere spelers, de gevraagde kleur te veranderen, een andere speler een beurt te laten overslaan en meer, waardoor je enige tactiek kan inzetten. Tot zover geen bijzondere zaken. Er zit overigens een speciale “F*ck You”-kaart in de stapel die 42 minpunten oplevert, die rampzalig kan zijn om te hebben. Je kunt deze alleen in zeer zeldzame gevallen wegspelen, dus hierdoor hou je je tegenstanders een beetje in de gaten en hoop je dat ze deze per ongeluk van je stelen.

Frantics Foto: Joost Klein Middelink

De echte chaos begint pas zodra je een zwarte kaart kunt spelen en dat kan alleen op hetzelfde getal. Zodra een zwarte kaart gespeeld wordt, trek je de bovenste kaart van de gebeurtenissenstapel. Deze bevatten veel effecten die enorme gevolgen kunnen hebben op het spel. Denk daarbij aan het direct eindigen van de ronde en iedereen 50 strafpunten geven, het doorgeven van ieders complete hand, alle kaarten verzamelen, schudden en normaal delen en nog meer. Zo kun je niet alleen goede spelers tegenwerken, maar loop je ook het risico om zelf strafpunten te krijgen, waardoor deze kaarten vooral interessant zijn als je achterloopt.

Ondanks dat het spel regelmatig erg hilarisch kan worden als de beste spelers op deze manier vrijwel direct onderaan komen te staan, zodat iedereen praktisch opnieuw moet beginnen, voelt het alsof er heel weinig tactiek ingezet kan worden. De ronde eindigt als de hand leeg is of als de trekstapel leeg is, maar in veel gevallen kan dat heel lang duren. Zo lang zelfs dat het op een gegeven moment niets anders wordt dan juist de grootste chaos opzoeken in de hoop dat hierdoor de ronde eindigt. Onze huisregel was dan ook dat bij het spelen van een zwarte kaart, de actieve speler de bovenste twee of drie gebeurteniskaarten pakt en zelf de meest effectieve optie te kiezen om zo enig tactisch spel erin te houden.

Frantics Foto: Joost Klein Middelink

Frantics is uiteindelijk een leuke variatie op het welbekende kaartspel met knotsgekke opties om het andere spelers, en soms ook jezelf, erg lastig te maken door je hand leeg te spelen. Dat is eigenlijk de enige reden om dit spel te spelen. Niet om tactisch diepgaande strategieën in te zetten, maar vooral willekeurig kaartjes te spelen en te lachen om de gekke gevolgen. Leuk om even tussendoor te doen, al zal dit ons niet de hele avond zoethouden.