De afgelopen weken hebben we al een aantal keer aandacht besteed aan het Sound City-project van rocklegende Dave Grohl. Naast de documentaire verschijnt op 12 maart de officiële soundtrack Sound City: Real To Reel. Het album is via internet al te beluisteren en NieuwerwetsTV onderzocht of het album aan de hoge verwachtingen voldoet.
De samenstelling van Grohls superband klinkt als een droom voor muziekliefhebbers: (ex-)leden van onder andere Nirvana, Rage Against The Machine, Fleetwood Mac, Black Rebel Motorcycle Club, Slipknot en Queens Of The Stone Age op één album! Op papier klinkt het geweldig, maar hoe pakt een album met maar liefst 23 grote muzikanten in z’n totaliteit uit?
“Sound City, that’s it man!” zijn de woorden waarmee het album aftrapt. Puur, simpel en een hoge kwaliteit: dit zijn woorden waar Sound City Studios voor stond en het zijn tevens de kenmerken van de soundtrack. Geen elektronische poespas maar échte muzikanten met échte instrumenten. Grohl kocht het beroemde Neve 8028 mengpaneel van Sound City Studios, installeerde het in zijn eigen Studio 606 in California en nam alle elf tracks analoog op.
Dankzij de verschillende muzikale achtergronden van de muzikanten kent de soundtrack een diversiteit aan nummers. Zo is het eerste nummer, Heaven And All, erg vuig en donker wat erg goed aansluit bij het muzikale genre van Robert Levon Been en Peter Hayes (Black Rebel Motorcycle Club). Andere nummers zijn toegankelijker zoals bijvoorbeeld The Man That Never Was, dat niet had misstaan op een album van de Foo Fighters. De punkrock-achtergrond van Lee Ving (Fear) is erg duidelijk te horen in Your Wife Is Calling. Het nummer is agressief en legt de nadruk op snelle tempowisselingen.
Een knap staaltje fingerpicking op de gitaar in combinatie met de fijne stem van Josh Homme (Queens Of The Stone Age) horen we op Centipede. Deze track houdt je in zijn greep en wiegt je bijna in een transcendentale staat tot het tweede, intensere deel van het nummer je plots bruusk wakker schudt. A Trick With No Sleeve met Alain Johannes is het nummer met de meeste hitpotentie: een sterke rockplaat met een erg aanstekelijk refrein.
Het acht minuten durende epische klapstuk van het album heet Mantra en is een betoverend samenspel van Dave Grohl, Josh Homme en Trent Reznor (Nine Inch Nails). Het nummer bouwt subtiel op en wordt steeds grootser tot een explosie van geluid het album uitluidt. Het is geweldig om de individuele stijlen van deze drie grote meneren in één nummer te horen.
Het album in zijn geheel werkt uitstekend; het is een strakke en solide plaat. Ondanks het veelzijdige karakter van Real To Reel weet het een eenheid te blijven. Stevige gitaren en echte muziek staan centraal. Uptempo en subtielere tracks wisselen elkaar af. De verscheidenheid aan vocalisten en gitaarspel maken dat het album geen minuut verveelt. De muzikaliteit en ervaring van de artiesten giert uit je speakers. Kortom: écht een aanrader! Rock and Grohl!
De recensie van Sound City Movie is hier te lezen.
Luister hier naar het album: